"Trudne zdjęcia staną się łatwe" (część 2) - kurs fotografii cyfrowej

Autor: Marta Majewska

2 Grudzień 2003
Artykuł na: 29-37 minut
Jak używać teleobiektywów? Czym się kierować, fotografując zwierzęta? Jak fotografować w nocy i w ruchu? Prezentujemy kolejną część "Kursu fotografii cyfrowej wydawnictwa Helion i Fotopolis.pl".

Fotografowanie dzikich zwierząt w środowisku naturalnym

Jednym z powodów, dla których fotografowie kochają ogrody zoologiczne, jest możliwość wykonywania zbliżeń dzikich zwierząt bez konieczności dalekiego podróżowania, ponoszenia wielkich kosztów i narażania się na niebezpieczeństwo związane z fotografowaniem lwów, tygrysów i (oczywiście) niedźwiedzi. Jednak bezkrwawe polowanie na dzikie zwierzęta w ich środowisku naturalnym jest znacznie bardziej satysfakcjonujące i wymagające. Jeśli masz szczęście mieszkać w okolicy obfitującej w dziką zwierzynę, możesz spróbować swoich sił w dziedzinie fotografii przyrodniczej.

Fotografowanie dzikiej przyrody może być bardzo trudne, a nawet niebezpieczne. Aby móc fotografować dzikie zwierzęta, potrzebujesz w miarę dużego obiektywu 300 mm w ekwiwalentnej skali 35 mm, a do fotografowania ptaków nawet jeszcze większego - 400 mm, chyba że zwierzęta, na które polujesz, są oswojone lub bardzo duże.

Z technicznego punktu widzenia fotografowanie dzikich zwierząt w środowisku naturalnym niczym nie różni się od fotografowania zwierząt w zoo - z trzema ważnymi wyjątkami. Poniżej przedstawiam trzy proste zasady dotyczące fotografowania dzikich zwierząt w środowisku naturalnym:

  • Nie jesteś w zoo, więc nie spodziewaj się, że zwierzęta wyjdą z ukrycia i będą pozować do zdjęć tylko dlatego, że wybrałeś się do lasu z aparatem. Cierpliwość jest ważniejsza niż technika.
  • Jeśli wreszcie ujrzysz zwierzęta, pamiętaj, że są dzikie i nie przyzwyczajone do widoku człowieka. Niektóre zwierzęta, nawet bardzo małe, mogą być niezwykle niebezpieczne, kiedy są wystraszone lub rozdrażnione. Nie podchodź zbyt blisko.
  • Nie karm zwierząt. To niekorzystne dla nich i może być niebezpieczne dla Ciebie. Jeśli mieszkasz na terenach, na których występują niedźwiedzie, nie waż się nawet przynosić jedzenia ze sobą!

Lista niezbędnych i opcjonalnych akcesoriów potrzebnych do wykonywania zbliżeń przy użyciu teleobiektywu

Niezbędne akcesoria:

  • lustrzanka cyfrowa z teleobiektywem,
  • aparat cyfrowy z dużym obiektywem wbudowanym,
  • aparat cyfrowy z teleadapterem,
  • statyw lub nóżka.

Akcesoria opcjonalne:

  • wężyk spustowy.

Rady i wskazówki:

  • W ogrodzie zoologicznym możesz fotografować z ręki, ale fotografowanie dzikich ptaków i zwierząt w środowisku naturalnym wymaga statywu. Nawet jeśli jest wystarczająco jasno, aby stosować krótkie czasy naświetlania, statyw jest potrzebny, bo w trakcie oczekiwania na ciekawe ujęcie mogą zemdleć nam ręce od trzymania aparatu z ciężkim teleobiektywem.
  • Wielu fotoreporterów sportowych lub fotografów natury zamiast statywu używa nóżki. Chociaż nóżka nie jest tak stabilna jak statyw, to i tak wystarcza do pewnego trzymania aparatu. Nóżki pozwalają na szybkie przenoszenie się z miejsca na miejsce.
  • Uważaj na prędkość migawki. Nawet jeśli aparat zamocowany jest na statywie, nadal potrzebujesz szybkiej migawki, aby uchwycić szybko poruszające się zwierzęta. 1/125 sekundy to zwykle minimum.
  • Miej na uwadze ograniczoną głębię ostrości. Teleobiektywy mają małą głębię ostrości, dlatego musisz ciągle ustawiać ostrość, śledząc przemieszczające się zwierzęta.
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Jacek Woźniak zabiera nas za kulisy sesji zdjęciowych, w których wykorzystał strumienicę optyczną GlareOne Spotlight, umożliwiającą uzyskanie ciekawych efektów świetlnych przy...
15
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Od fotografii krajobrazu i makro, po portret czy martwą naturę - gdy świat przyrody budzi się do życia, przychodzi czas na nowe fotografie, pełne światła i koloru...  
13
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Poznaj specyfikę pracy z teleobiektywem, by lepiej wykorzystać możliwości posiadanej optyki i przenieść swoją fotografię na wyższy poziom.
14