Fujifilm X20 - opinia Łukasza Bujaka

Autor: Michal Grzegorczyk

4 Czerwiec 2013
Artykuł na: 6-9 minut
Publikujemy kolejną opinię na temat aparatu Fujifilm X20. Jej autorem jest Łukasz Bujak, który sprawdził aparat w fotografii ulicznej.

Test aparatu Fujifilm X20 przeprowadziłem w mieście, realizując zdjęcia uliczne - street photo. Pierwsze wrażenie aparat robi bardzo dobre. Dzięki ciekawemu wzornictwu odnoszącym się do starszych analogowych aparatów, jest bardzo modny i pasuje do miejskiego stylu. Jednocześnie dzięki stosunkowo małym wymiarom w porównaniu do lustrzanek oraz klasycznemu wyglądowi nie rzuca się w oczy co pozwala na robienie zdjęć w dyskretny sposób. Możemy wtopić się w tłum, nie zwracając na siebie uwagi dużym aparatem robiącym z nas od razu profesjonalnych fotografów.

10/2800 s, f/4.0, ISO 200

Zdjęcia konkursowe wykonywałem na ulicy, fotografując miasto oraz jego mieszkańców. W takich warunkach najważniejsze jest uchwycenie zaobserwowanej sytuacji w jej najciekawszej chwili tak zwanym "decydującym momencie". Przy wykonywaniu tego typu zdjęć ważnych jest kilka cech, których oczekuję od aparatu takich jak:

  • szybkość działania aparatu
  • szybkość i dokładność działania autofocusa
  • wygodny wizjer ułatwiający kadrowanie
  • wygodne rozmieszczenie funkcji pozwalające na szybkie i łatwe zmienianie trybów aparatu
10/450 s, f/2.2, ISO 1600

Aparat w warunkach jakich wykonywałem zdjęcia sprawdził się nad wyraz dobrze. Szybkość działania jest bardzo dobra. Aparat szybko się uruchamia za pomocą przekręcenia pierścienia obiektywu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na precyzyjne ustawienie pożądanej wartości ogniskowej  w zakresie 28-112 mm. Szybkość robienia zdjęć po naciśnięciu spustu migawki również jest bez zarzutu. Autofocus w aparacie działa bardzo sprawnie. W każdej zaistniałej sytuacji aparat radził sobie szybko ustawieniem ostrości.

10/2800 s, f/2.5, ISO 500

Na dużą pochwałę zasługuje jasny f/2.0-2.8 szerokokątny obiektyw. Aparat nawet w słabych warunkach oświetleniowych i przy zmiennej wartości ogniskowej radzi sobie bardzo dobrze. Zdjęcia wychodzą dobrze naświetlone, ostre i z dobrym nasyceniem kolorów.

10/3000 s, f/3.6, ISO 200

Dużym ułatwieniem przy kadrowaniu jest jasny i wygodny w użyciu wizjer. Niestety nie obejmuje on całości tego co rzeczywiście "widzi" i zapisuje aparat. Jeżeli jesteśmy perfekcjonistami w doborze kadru, pozostaje nam kadrować za pomocą ekranu aparatu, przyzwyczaić się do tego lub przekadrować wybrane zdjęcia na komputerze za pomocą dedykowanych programów.

10/150 s, f/2.2, ISO 1600

Największą zaletą aparatu jaką zauważyłem podczas testu jest jego ergonomia. Rozmieszczenie przycisków oraz dostęp do wszystkich najbardziej potrzebnych funkcji podczas fotografowania jest wzorowy. Po kilku chwilach intuicyjnie wiedziałem jak szybko zmienić potrzebną funkcje aparatu. Na górnej ściance aparatu mam tradycyjnie pokrętło zmiany trybów pracy aparatu oraz wartości ekspozycji. Znajduje się tam także przycisk funkcyjny Fn, który możemy zaprogramować, najwygodniej na zmianę wartości ISO. Z przodu aparatu możemy zmienić sposób pracy autofocusa lub wybrać tryb manualny. Najwięcej przycisków mamy oczywiście na tylnej ściance aparatu.

10/3000 s, f/2.5, ISO 400

Bardzo przydatny jest przycisk Q, dzięki któremu mamy dostęp do podręcznego menu na ekranie aparatu, z wyszczególnionym najważniejszymi funkcjami. Poza tym bardzo przydatny jest także przycisk do zablokowania ekspozycji, oraz przycisk do szybkiego wyboru pomiaru światła.

10/10000 s, f/4.0, ISO 320

Tym co popsuło trochę ogólnie bardzo pozytywną moja ocenę aparatu jest krótko działająca bateria. Pozwalała mi ona na pracę przez około trzy godziny i wykonanie około 100 zdjęć. Jeżeli ktoś planuje robić zdjęcia cały dzień, należy wyposażyć się w drugą baterię.

10/150 s, f/5.0, ISO 100

Podsumowując aparat Fujifilm X20 zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Podczas robienia zdjęć w mieście spisał się bardzo dobrze. Jest bardzo dobrze wykonany, z solidnych materiałów. Jego niepozorny a zarazem stylowy wygląd pozwala w nie przykuwający uwagi sposób wykonywanie zdjęć. Aparat jest stosunkowo niewielki. Jest większy niż zwykłe kompakty, ale dużo mniejszy niż lustrzanki cyfrowe. Przez wystający obiektyw nie mieści się do kieszeni spodni, ale już do kieszeni kurtki bez problemu.

Do największych zalet aparatu należą:

  • wygląd
  • jakość wykonania
  • jasny obiektyw  f/2.0-2.8
  • zakres ogniskowej 28-112 mm
  • ergonomia
  • łatwy dostęp do najważniejszych funkcji

Do wad natomiast:

  • niezbyt długo działająca bateria
  • niepełne odwzorowanie obrazu w wizjerze
10/1200 s, f/5.6, ISO 500

Aparat z pełnym przekonaniem mogę polecić osobom oczekującym od aparatu dobrej jakości, przyzwoitych parametrów, oraz łatwości w obsłudze i dostępności do najważniejszych funkcji. Może to być aparat służącym nam na co dzień, lub jako mniejsze zastępstwo dla bardziej profesjonalnej lustrzanki.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Bujak

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Jacek Woźniak zabiera nas za kulisy sesji zdjęciowych, w których wykorzystał strumienicę optyczną GlareOne Spotlight, umożliwiającą uzyskanie ciekawych efektów świetlnych przy...
14
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Od fotografii krajobrazu i makro, po portret czy martwą naturę - gdy świat przyrody budzi się do życia, przychodzi czas na nowe fotografie, pełne światła i koloru...  
13
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Poznaj specyfikę pracy z teleobiektywem, by lepiej wykorzystać możliwości posiadanej optyki i przenieść swoją fotografię na wyższy poziom.
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)