Spotkanie z autorem książki "Fotograf" Wojciechem Bruszewskim

Autor: Marta Sinior

26 Luty 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Wojciech Bruszewski - fotograf i pionier polskiej sztuki wideo, napisał interesującą książkę. O najnowszej publikacji Bruszewskiego zatytułowanej "Fotograf" będzie można porozmawiać z autorem podczas spotkania w czwartek, 28 lutego o godzinie 19.00 w Studio BWA we Wrocławiu. W trakcie spotkania zostanie pokazany film "Exhibicja", który jest autorskim przeglądem prac artysty.

Wojciech Bruszewski z wykształcenia jest filmowcem i fotografikiem. Ukończył studia na wydziałach operatorskim i reżyserii filmu łódzkiej Szkoły Filmowej. Wykładał w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a obecnie w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jest profesorem sztuk plastycznych. Jako artysta jest związany ze sztuką awangardową. Jako filmowiec i videomaker brał udział w prestiżowych wystawach artystycznych, takich jak "Documenta 6" i "Documenta 8" w Kassel, czy Presences Polonaises w Centrum Pompidou w Paryżu. W roku 1980 Bruszewski został stypendystą DAAD w Berlinie Zachodnim, tym samym dołączając do listy elity artystycznej świata (pierwszym polskim stypendystą DAAD (Stypendium Forda) był Witold Gombrowicz).

Więcej o artyście można dowiedzieć się z autorskiej strony: www.voytek.pl/

okładka książki Wojciecha Bruszewskiego

"Fotograf" to postmodernistyczny obraz życia artysty awangardowego w Polsce Ludowej. Tłem jest historia fotografii, która udziela życiu symboli i przy okazji sama się ożywia. To co prawdziwe staje się symboliczne, a to co symboliczne zamienia się w prawdę.

Na tym polega obłąkańcza przewrotność tej książki, która igra z prawdą faktu na rzecz prawdy symbolicznej. I temu zabiegowi podporządkowane jest wszystko:
tok opowieści, gwałt na języku, zasada opisu, szarpanie treści.
Autor w sposób zaskakująco perfekcyjny zmusza narzędzia literackie do tańca pomiędzy dwoma prawdami. W efekcie przebija się przez zasłonę literatury, przechytrza banał faktu i zagląda egzystencji w "majtki".
- Maria Anna Potocka, dyrektor Bunkra Sztuki w Krakowie.

Termin spotkania: 28 luty 2008 godzina 19

BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Wita Stwosza 32
PL 50-149 Wrocław
tel. 071/790-25-82

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Jacek Woźniak zabiera nas za kulisy sesji zdjęciowych, w których wykorzystał strumienicę optyczną GlareOne Spotlight, umożliwiającą uzyskanie ciekawych efektów świetlnych przy...
15
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Od fotografii krajobrazu i makro, po portret czy martwą naturę - gdy świat przyrody budzi się do życia, przychodzi czas na nowe fotografie, pełne światła i koloru...  
13
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Poznaj specyfikę pracy z teleobiektywem, by lepiej wykorzystać możliwości posiadanej optyki i przenieść swoją fotografię na wyższy poziom.
14
Powiązane artykuły