Fotoplastikon wznawia projekcje

Autor: Marta Sinior

18 Lipiec 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Po kilku miesiącach unikatowy na skalę światową warszawski Fotoplastikon zostanie ponownie uruchomiony. Z kłopotów finansowych stołeczny zabytek uratowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Warszawski Fotoplastikon powstał w 1905 roku w oficynie kamienicy w Alejach Jerozolimskich 51 i do niedawna był jedynym takim obiektem na świecie zachowanym w oryginalnym miejscu. Kilka miesięcy temu, Tomasz Chudy z powodu braku możliwości dalszego finansowania zabytkowego aparatu, zmuszony był zamknąć Fotoplastikon. Na apel zareagowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fotoplastikon ma 24 miejsca siedzące dla widzów, każde wyposażone w okulary. Przezrocza przesuwają się przed okularami widza co 14 sekund. fot. Piotr Ligier

Umowę na 4 lata Muzeum Powstania Warszawskiego podpisało z właścicielem fotoplastikonu Tomaszem Chudym. Fotoplastikon wznowi działalność 30 lipca projekcją Warszawa trzech pokoleń, czyli zdjęciami z lat 90. XIX w. do 60. XX wieku.

Ulicę Bednarską z początku XX w. można obejrzeć w warszawskim Fotoplastikonie (fot. PAP / Paweł Kula)

Muzeum Powstania Warszawskiego ma poważne plany wobec Fotoplastikonu. Nie tylko będzie się nim opiekować, ale w kamienicy przy al. Jerozolimskich 51 zamierza stworzyć miejsce spotkań z historią i kulturą. Do projektu włączą się też Władze Śródmieścia, które na ten cel mają udostępnić dwa wolne lokale sąsiadujące z fotoplastikonem. Natomiast stołeczny konserwator zapowiada odnowienie kamienicy oraz zaaranżowanie podwórka.

pudełko z okularami zaprojektowane przez absolwentkę ASP, Katarzynę Minasowicz będzie jednym z gadżetów reklamujących Fotoplastikon

Kolejną zapowiadaną zmianą jest wzbogacenie archiwum o nowe fotografie. Muzeum Powstania Warszawskiego chce nawiązać współpracę z fotografikami i dokumentować życie stolicy. Mam nadzieję, że powstanie miejsce różnych ciekawych spotkań i pokazów już współcześnie wykonywanych zdjęć stereoskopowych. Chcemy zaprosić do współpracy najlepszych polskich fotografików stereoskopowych - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum.

Zaznaczył, że Fotoplastikon ponownie będzie ważnym punktem na mapie kulturalnej Warszawy. Patrząc na plany i zaangażowanie, Fotoplastikon już nie jest zagrożony, przynajmniej przez najbliższe cztery lata.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Jacek Woźniak zabiera nas za kulisy sesji zdjęciowych, w których wykorzystał strumienicę optyczną GlareOne Spotlight, umożliwiającą uzyskanie ciekawych efektów świetlnych przy...
15
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Od fotografii krajobrazu i makro, po portret czy martwą naturę - gdy świat przyrody budzi się do życia, przychodzi czas na nowe fotografie, pełne światła i koloru...  
13
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Poznaj specyfikę pracy z teleobiektywem, by lepiej wykorzystać możliwości posiadanej optyki i przenieść swoją fotografię na wyższy poziom.
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)