Niemcy, Żydzi, Polacy - spojrzenia na warszawskie getto

Autor: Michal Grzegorczyk

4 Listopad 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Dom Spotkań z Historią zaprasza na kolejne spotkanie. Tematem przewodnim będzie warszawskie getto, a punktem wyjścia do rozważań prowadzonych przez Jacka Leociaka stanie się wystawa "W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945)". Początek w nabliższy piątek o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie z Jackiem Leociakiem zatytułowane: Niemcy, Żydzi, Polacy - spojrzenia na warszawskie getto. Odbędzie się ono 7 listopada 2008, w piątek, godz. 18.00 na ul. Karowej 20 w Warszawie.

Punktem wyjścia do rozważań o codzienności warszawskiego getta, historii jego powstania i topografii będzie wystawa "W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945)". - czytamy w informacji prasowej - Jacek Leociak zaprezentuje wybór fotografii i przedstawi różne punkty widzenia: niemieckich żołnierzy robiących zdjęcia getta, żydowskich mieszkańców tej dzielnicy spisujących na gorąco swe relacje i polskich świadków z aryjskiej strony muru. Wyruszymy w wędrówkę po getcie, zatrzymując się w charakterystycznych miejscach: przy moście nad Chłodną; koło tzw. wach, czyli bram do getta, muru dzielącego "tę" i "tamtą" stronę. Prowadzący spotkanie postawi pytania: w jaki sposób możemy dotrzeć do tego, co działo się wówczas w "dzielnicy zamkniętej", jakiego typu źródła mamy do dyspozycji i czym, w tym kontekście, jest fotograficzna dokumentacja getta?

Na spotkanie WSTĘP WOLNY.

Jacek Leociak - adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Holocaustu IBL PAN, członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN, redaktor rocznika "Zagłada Żydów. Studia i materiały", członek zespołu przygotowującego wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (galeria "Czas Zagłady"). Ostatnio opublikował: "Text in the Face of Destruction. Accounts from the Warsaw Ghetto Reconsidered" (2004, wydanie polskie 1997). W lutym 2008 roku Yale University Press opublikuje "The Warsaw Getto. A Gide to the Perished City" (książka napisana wspólnie z Barbarą Engelking, wydanie polskie 2001). Zajmuje się różnymi formami zapisu doświadczeń granicznych (w tym doświadczenia Zagłady).

Niemcy, Żydzi, Polacy - spojrzenia na warszawskie getto.

piątek 07.11.2008, godz. 18:00

Dom Spotkań z Historią
Sala Spotkań
ul. Karowa 20, Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Jacek Woźniak zabiera nas za kulisy sesji zdjęciowych, w których wykorzystał strumienicę optyczną GlareOne Spotlight, umożliwiającą uzyskanie ciekawych efektów świetlnych przy...
15
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Od fotografii krajobrazu i makro, po portret czy martwą naturę - gdy świat przyrody budzi się do życia, przychodzi czas na nowe fotografie, pełne światła i koloru...  
13
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Poznaj specyfikę pracy z teleobiektywem, by lepiej wykorzystać możliwości posiadanej optyki i przenieść swoją fotografię na wyższy poziom.
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)