„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Czerwiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Po otrzymaniu Złotego Lwa, nominacji do Oscara i ciepłym przyjęciu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, przejmujący dokument o kultowej fotografce Nan Goldin trafia na ekrany polskich kin.

Fotografka, buntowniczka, aktywistka – Nan Goldin jest żywą legendą, znaną ze stawania zawsze po stronie słabszych. Stworzenia jej filmowego portretu podjęła się wybitna reżyserka Laura Poitras (nagrodzona Oscarem za film „Citizenfour”). Tak powstało „Cało to piękno i krew” – trzymająca w napięciu jak rasowy thriller i zachwycająca wizualnie opowieść o sztuce, która ma odwagę zmieniać świat.

Dokument, który zdeklasował duże produkcje fabularne

„Życiorys Nan Goldin mieści w sobie wiele sprzecznych elementów: wybitny talent, rodzinną tragedię, dwie epidemie, sukcesy i śmierć przyjaciół, dwa odwyki i jedno przedawkowanie. (…) Nieszczęśliwe dzieciństwo na sytych przedmieściach, rodziny zastępcze, ucieczkę z domu. Szkołę artystyczną, wystawy w największych galeriach, status ikony. I walkę z jedną z najpotężniejszych rodzin Ameryki.” - pisze o filmie Emilia Dłużewska z Gazety Wyborczej.

Cofamy się do początków kariery Goldin, kiedy tworzyła kolorowe, intymne zdjęcia przedstawiające rewolucję seksualną, ją samą oraz jej przyjaciół. Wtedy była prekursorką, rzucającą wyzwanie męskiemu światu fotografii. Obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, która staje w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczy z producentami tych leków - rodziną Sacklerów.

Czy uda jej się po raz kolejny zapoczątkować społeczną zmianę, dającą nadzieję na lepszą przyszłość? Film zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara oraz stał się hitem 20. Millennium Docs Against Gravity - największego polskiego festiwalu filmowego.

„Film Laury Poitras był jedynym filmem dokumentalnym w konkursie głównym weneckiego festiwalu. W konkursie, w którym pokazano łącznie 23 filmy takich reżyserów jak Darren Aronofsky, Luca Guadagnino, Alejandro G. Iñárritu, Noah Baumbach czy Joanna Hogg. Wielkie nazwiska, wielkie produkcje ("Blondynka", "TÁR", "Syn") i jeszcze więksi producenci z ogromnymi budżetami (Netflix, Warner Bros, A24) zostali zdeklasowani przez dwie kobiety: Laurę Poitras i Nan Goldin” - pisze Artur Burchacki (Onet).

Na ekranach polskich kin od 16 czerwca

„Całe to piękno i krew” trafi do kinowej dystrybucji 16 czerwca 2023 roku. Film będzie można oglądać w kinach studyjnych w całym kraju.

Więcej informacji: https://www.againstgravity.pl/films/cale-to-piekno-i-krew.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Powiązane artykuły