Nikon AF-S Nikkor 500 mm f/5.6E PF ED VR - kompaktowy superteleobiektyw z soczewką Fresnela

Autor: Maciej Luśtyk

23 Sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Dzisiejszy dzień nie tylko bezlusterkowcami stoi. Producent zaprezentował także nowoczesną konstrukcję, która wzbogaca system Nikon F o kompaktowy superteleobiektyw, który docenią fotografowie sportowi i wszyscy inni, którym potrzebne szkło „długodystansowe”.

O pracach nad modelem Nikon AF-S Nikkor 500 mm f/5.6E PF ED VR słyszeliśmy już w czerwcu tego roku, jednak dopiero teraz obiektyw ujrzał wreszcie światło dzienne. To kolejne po zaprezentowanym w 2015 roku modelu 300 mm f/4E PF ED VR szkło wykorzystujące w swojej konstrukcji soczewkę Fresnela, co pozwoliło znacznie wpłynąć na gabaryty obiektywu. Mierzy on tylko 106 x 237 mm i waży raptem 1460 g. Warto przy tym pamiętać, że analogiczne modele na rynku są zwykle ponad dwa razy cięższe. Sprawia to, że nie powinniśmy mieć problemu, by fotografować nim z ręki.

W konstrukcji układu optycznego zastosowano trzy soczewki ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji (ED), które gwarantować mają ostrość i wyrazistość obrazu. Sama wspomniana wyżej soczewka Fresnela została zaś wykonana z nowoczesnych materiałów, które mają skutecznie redukować charakterystyczną dla tego rodzaju soczewek flarę. To z pewnością także efekt antyrefleksyjnych powłok nanokrystalicznych. Przednia soczewka pokryta została natomiast powłoką fluorową, która zapobiegnie osadzaniu się kurzu, wilgoci i brudu.

Lekki, szybki, bezkompromisowy

Odchudzenie układu optycznego pozytywnie wpłynąć miało także na szybkość i skuteczność ustawiania ostrości, a uchwycenie kluczowych momentów akcji ułatwi nam także system optycznej stabilizacji, którego skuteczność oszacowano na 4 EV. Stabilizacja pracuje w trybie Normal i Sport. Ten drugi okazać ma się „szczególnie skuteczny podczas fotografowania obiektów poruszających się szybko i nieprzewidywalnie, takich jak dzikie ptactwo, albo w takich scenach jak zawody sportowe, a także podczas nagrywania filmów.

Standardowo też otrzymujemy sprzęgło zakresu ostrzenia, ustawień AF oraz kontroli przyciski funkcyjnego umieszczonego na tubusie, a sama konstrukcja została uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami.

Producent informuje też, że niebawem w sprzedaży pojawi się także dedykowany celownik kolimatorowy, który ułatwić ma śledzenie szybko poruszających się obiektów. Jesteśmy bardzo ciekawi jak sprawdzi się w praktyce.

Cena i dostępność

Obiektyw pojawić ma się w sprzedaży już we wrześniu, w cenie 3599 dolarów (około 13 500 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikon.pl.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad prezentuje drugie najszersze szkło do swojego bezusterkowego systemu średnioformatowego. Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V oferuje wysokiej jakości optykę i kompaktową...
9
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło trafi na rynek jeszcze w maju i zachowa cenę wersji do...
15
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF nareszcie kompletna
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF...
Samyang V-AF to zdecydowanie jedne z najciekawszych obiektywów stałoogniskowych na rynku. Wraz z nowymi premierami otrzymujemy długo oczekiwany szeroki kąt a także adapter...
7
Powiązane artykuły