Aparaty
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
Sirui nie zwalnia tempa i dalej rozbudowuje stworzoną przez siebie niszę przystępnych cenowo obiektywów anamorficznych. Ofertę wzbogaca właśnie szerokokątny model 24 mm f/2.8 ze współczynnikiem kompresji 1.33x.
Jeszcze do niedawna obiektywy anamorficzne widzieli na oczy niemal jedynie twórcy pracujący przy wysokobudżetowych produkcjach filmowych. Powód jest prosty - obiektywy tego typu są koszmarnie drogie i na rynku dostępne są głównie na wypożyczenie.
Od roku ten stan rzeczy przełamuje chińskie Sirui, które do tej pory znane było głównie z akcesoriów. Do tej pory firma zaprezentowała dwa „budżetowe" obiektywy anamorficzne (Sirui 50 mm f/1.8 1.33x i Sirui 35 mm f/1.8 1.33x), które nie dość, że są w zasięgu wszystkich zainteresowanych, to jeszcze zdobywają przychylne recenzje. Już niebawem na rynku pojawi się kolejna anamorficzna stałka producenta, która dopełni zestaw oferowanych ogniskowych.
Mowa o obiektywie Sirui 24 mm f/2.8 Anamorphic 1.33x, który już niebawem będzie dostępny w ofercie. Szkło, podobnie jak poprzednie konstrukcje przeznaczone zostało do aparatów i kamer z matrycą APS-C, w przypadku których, po rozciągnięciu zaoferuje nam „kinowy”, panoramiczny format obrazu 2.4:1 i kąt widzenia zbliżony do ogniskowej 27 mm na pełnej klatce.
Obiektyw zbudowany jest na bazie 13 elementów w 10 grupach, oferuje 8-listkową, bezstopniową przysłonę (domykaną do f/16), pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 60 cm i przyjmuje filtry o średnicy 77 mm. Do tego zaoferuje nam podłużne flary i owalne bokeh, charakterystyczne dla obiektywów anamorficznych.
Obiektyw Sirui 24 mm f/2.8 Anamorphic 1.33x będzie dostępny w wersjach z mocowaniami Sony E, Canon EF-M, Nikon Z, Fujifilm X i Mikro Cztery Trzecie w cenie 1000 dolarów (ok. 3600 zł).
Na razie nie wiadomo kiedy obiektyw będzie dostępny, ale prawdopodobnie tak jak poprzednie konstrukcje na początku dostępny będzie do kupienia za pośrednictwem platformy Indiegogo. Producent zapowiada, że pierwsze 1000 osób będzie mogło kupić szkło w promocyjnej cenie 749 dolarów.
Więcej informacji znajdziecie na stronie sirui.com.
Dlaczego szkła anamorficzne są tak wyjątkowe? Obiektywy te, dzięki specjalnie zaprojektowanym soczewkom kompresują obraz rzucany na film lub matrycę, który potem, na etapie projekcji lub postprodukcji zostaje rozciągnięty i przybiera panoramiczny format znany ze srebrnego ekranu. Dzięki temu otrzymujemy wrażenie szerokiego kąta widzenia przy jednoczesnym zachowaniu głębi ostrości charakterystycznej dla dłuższych obiektywów.