Sirui Night Walker - superjasne, kompaktowe i naprawdę tanie obiektywy filmowe

Autor: Maciej Luśtyk

11 Lipiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Sirui wymierza kolejny cios w rynek profesjonalnej filmowej optyki. Nowa seria jasnych szkieł NightWalker ma wszystko, za co kochamy obiektywy filmowe, a kosztuje tyle, co budżetowe systemowe stałki.

Budżetowa optyka filmowa nie jest niczym nowym, Sirui stawia jednak w tym segmencie poprzeczkę tak wysoko, że z roku na rok, tylko własnymi rękoma zmienia krajobraz rynku wideo. Chińczycy m.in. jako pierwsi udowodnili światu, że da się stworzyć przystępne cenowo obiektywy anamorficzne. Niedawno zapowiedzieli także pierwsze anamorficzne szkła z układem AF, a teraz prezentują serię obiektywów NightWalker, która w zasadzie z miejsca deklasuje całą konkurencję, stając się faworytem w bardziej wymagających realizacjach średniego i niższego szczebla.

Sirui nie bierze jeńców. Seria NightWalker to jedne z najciekawszych obiektywów APS-C, nie tylko tych filmowych

W skład linii Sirui Nightwalker wchodzą obiektywy o ogniskowych 24, 35 i 55 mm, ze światłem T1.2. Z racji tego, że są to obiektywy przystosowane do pracy z matrycami formatu Super35 (APS-C) zaoferują nam ekwiwalenty 36 mm, 52 mm i 82 mm, pokrywając cały zakres najczęstszych scenariuszy - od szerszego kąta aż po ujęcia portretowe i detal.

Jak obiecuje producent, są to także obiektywy bardzo dobre pod względem osiągów optycznych. W ich układach znajdziemy m.in. soczewki ED, odpowiadające za niwelowanie aberracji chromatycznej oraz szereg elementów HR, zwiększających transmisję światła. To zresztą jedna z głównych zalet obiektywów, gdyż dzięki dużej światłosile mają przede wszystkim bardzo dobrze sprawdzać się w warunkach słabego oświetlenia.

Producent zadbał też o to, by szkła oferowały zminimalizowany niemal do zera breathing i przyjemne dla oka rozmycie nieostrości. Są też bardzo praktyczne jeśli chodzi o minimalną odległość ostrzenia, która w zależności od modelu mieści się w przedziale 0,3-0,6 m.

Tradycyjnie dla obiektywów filmowych, otrzymujemy także spójną konstrukcję oraz identyczne gabaryty - mierząc 83,7 mm szkła są bardzo kompaktowe i będą dobrze współpracować z gimbalami. Przy wadze 500 g nie należą być może do najlżejszych, ale jak na jasną optykę filmową to i tak bardzo dobry wynik. Do tego oferują w pełni metalową, aluminiową, wzmocnioną obudowę.

Otrzymujemy też wygodny, duży kąt obrotu pierścienia ostrości (270°) oraz spójny dla całej trójki rozmiar filtra (67 mm). Szkła powinny być też kompatybilne z firmowym adapterem anamorficznym Sirui. Co chyba jednak najważniejsze, oferowane są w wariantach z najbardziej popularnymi mocowaniami.

Cena i dostępność

Obiektywy Sirui Nightwalker debiutują w cenach 309 dolarów (około 1250 zł) za pojedyncze modele lub 899 dolarów (ok. 3600 zł) za cały set. Szkła dostępne są w wersjach z mocowaniami Sony E, Canon RF i Fujifilm X.

O ile więc do teraz osoby rozpoczynające swoją karierę w branży wideo raczej rzadko sięgały od razu po obiektywy filmowe, teraz nie mają ku temu żadnych przeciwskazań. A zaryzykowalibyśmy nawet stwierdzenie, że seria NIghtwalker to także jedne z najciekawszych obiektywów do fotografii w segmencie APS-C. Oczywiście to szkła manualne, ale dzięki dużej jasności, obiecywanej dobrej jakości optycznej i przystępnej cenie powinno zainteresować także wielu fotoamatorów.

Na razie nie wiemy jeszcze kiedy i w jakiej cenie pojawią się na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sirui.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V - nowy szeroki kąt do średniego formatu
Hasselblad prezentuje drugie najszersze szkło do swojego bezusterkowego systemu średnioformatowego. Hasselblad XCD 25 mm f/2.5 V oferuje wysokiej jakości optykę i kompaktową...
9
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Viltrox AF 16 mm f/1.8 od teraz także z mocowaniem Nikon Z
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło trafi na rynek jeszcze w maju i zachowa cenę wersji do...
15
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF nareszcie kompletna
Samyang V-AF 20 mm T1.9 i innowacyjny adapter anamorficzny - linia niedrogich filmowych stałek AF...
Samyang V-AF to zdecydowanie jedne z najciekawszych obiektywów stałoogniskowych na rynku. Wraz z nowymi premierami otrzymujemy długo oczekiwany szeroki kąt a także adapter...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)