Coś, co zostanie - o działaniach wokół “Zapisu socjologicznego” Zofii Rydet

Autor: Maciej Luśtyk

2 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Fundacja im. Zofii Rydet zaprasza do Krakowa na spotkanie podsumowujące lokalne działania fotograficzne w miejscowościach, w których kilkadziesiąt lat temu artystka tworzyła “Zapis socjologiczny”. Wydarzenie odbędzie się sobotę, 5 grudnia 2015 roku.

Spotkanie organizowanie przez Fundację im. Zofii Rydet poruszy tematy współczesnych interpretacji twórczości Zofii Rydet oraz aktualnej wiedzy na jej temat, poszerzonej ostatnio podczas pracy nad archiwum. Zaproszeni goście porozmawiają również o monumentalnym “Zapisie socjologicznym” - jednym z najciekawszych projektów w historii polskiej fotografii, skupiającym ponad 14 tys. zdjęć oraz o aktualnej wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Przede wszystkim jednak przedstawią oni przebieg i wnioski z realizacji projektu “Coś, co zostanie”.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Projekt ten, zrealizowany w tym roku przez fundację, to lokalne działania fotograficzne w miejscowościach, w których kilkadziesiąt lat temu artystka tworzyła „Zapis socjologiczny”. Odszukano osoby ze zdjęć, zebrano opowieści oraz stworzono aktualne portrety mieszkańców. Rozmowie będzie towarzyszyć pokaz materiałów fotograficznych oraz filmowych.

”Odpowiemy też wspólnie na pytania: W jaki sposób praca terenowa - badawcza i animacyjna - wpływa na interpretację projektów Zofii Rydet? Czego dowiadujemy się o "Zapisie socjologicznym" i jego autorce od sfotografowanych osób? Czy "Zapis socjologiczny" może być narzędziem lub pretekstem do pracy z lokalną społecznością? Jak i po co używać fotografii w działaniach edukacyjnych i kulturalnych?” - komentują organizatorzy.

Spotkanie poprowadzi Ewa Pastemak-Kapera, fotografka, kulturoznawczyni i kuratorka przy Fundacji im. Zofii Rydet, a rozmawiać będą: Zofia Augustyńska-Martyniak (vice prezes Fundacji im. Zofii Rydet), Agnieszka Pajączkowska (fotografka, główna animatorka projektu), Wojciech Nowicki (pisarz, fotograf, publicysta) i Maciej Frąckowiak (socjolog, kurator wystaw).

Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 grudnia 2015 roku, o godzinie 18:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej projektu

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)