Twarz jako znak - Fotografie Krzysztofa Gierałtowskiego

Autor: Łukasz Kacperczyk

3 Sierpień 2004
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na wystawę prac znakomitego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego. Ekspozycja zatytułowana "Twarz jako znak" zostanie otwarta w poznańskim Muzeum Narodowym 9 sierpnia i będzie prezentowana do końca miesiąca.

Zapraszamy na wystawę prac znakomitego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego. Ekspozycja zatytułowana "Twarz jako znak" zostanie otwarta w poznańskim Muzeum Narodowym 9 sierpnia i będzie prezentowana do końca miesiąca.

Magdalena Cielecka - aktorka, fot. Krzysztof Gierałtowski

Na wystawie obejrzymy 60 kolorowych portretów starannie wyselekcjonowanych przez autora. Prezentowany zestaw znakomicie oddaje bardzo osobiste podejście artysty do modeli, którymi niemal zawsze są znane osobistości. W ten sposób powstają bardzo subiektywne wizje, portrety pokazujące, jak fotografowaną osobę widzi portrecista. Z pewnością wystawa ta będzie jednym z najważniejszych wydarzeń fotograficznych tego lata. Polecamy!

Część portretów, które znalazły się na wystawie "Twarz jako znak", prezentowaliśmy niedawno w Fotopolis w dziale Ludzie, przy okazji naszej wizyty w studio Krzysztofa Gierałtowskiego (czytaj).

"Twarz jako znak" można będzie oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu, mieszczącym się przy Al. Marcinkowskiego 9. Ekspozycja potrwa od 9 do 31 sierpnia.

Poniżej zamieszczamy informację prasową organizatorów.

Twarz jako znak - Fotografie Krzysztofa Gierałtowskiego

09.08.2004 - 31.08.2004

Kurator: Ewa Hornowska

Wystawa pokazuje 80 portretów fotograficznych, wykonanych przez Krzysztofa Gierałtowskiego, jednego z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej fotografii polskiej. Jest on znakomitym interpretatorem ludzkich twarzy, twórcą przenikliwych wizji portretowanych osób. Mottem jego twórczości wydaje się być zdanie "Tylko ludzie są warci maksymalnego wysiłku". Fotografuje najczęściej ludzi wybitnych i sławnych. Stworzył niepowtarzalną kolekcję "Polacy - portrety współczesne". To dzieła szczególne. Poprzez spojrzenie, mimikę twarze ujawniają stany psychiczne, nastroje, marzenia. Czasami są to portrety zagadkowe i intrygujące. W nieustannych poszukiwaniach formy wyrazu najważniejsze dla Gierałtowskiego pozostają niezmiennie spojrzenie, grymas, poza, gest oraz sytuacje i okoliczności w jakich żyją portretowane postacie.

Krzysztof Gierałtowski urodził się 10 sierpnia 1938 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-58) i w Warszawie (1958-60) oraz w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-64). Fotografuje od 1961, wystawia od 1963 roku. Dla potrzeb prasy i wydawnictw fotografował modę, reklamę, był autorem reportaży z zakładów przemysłowych i wielkich budów. Współpracował z wieloma magazynami, m. in. "Ty i ja", "Perspektywy", "ITD", "Twój Styl". Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. Jest twórcą liczącej ponad 80 tysięcy negatywów kolekcji POLACY, PORTRETY WSPÓŁCZESNE. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w renomowanych muzeach i galeriach w kraju i za granicą. Zagraniczne i krajowe agencje reklamowe często wykorzystują jego zdjęcia polskiej inteligencji w różnorodnych kampaniach społecznych i reklamowych.

Muzeum Narodowe w Poznaniu. Al. Marcinkowskiego 9 , 61-745 Poznań. Kontakt:
www.mnp.art.pl

Czytaj także:

Z wizytą u Gierałtowskiego >>>

Rozmowa z Krzysztofem Gierałtowskim >>>

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły