Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą wystawę w Berlinie

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Kwiecień 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Maciej Markowicz unowocześnił najstarszą technikę fotograficzną i dziś fotografuje świat z wnętrza vana lub barki, które pełnią rolę ruchomej camery obscury. Abstrakcyjne zdjęcia fotografa do czerwca będziecie mogli obejrzeć w Instytucie Polskim w Berlinie.

Pierwsza przekrojowa indywidualna wystawa Macieja Markowicza w Berlinie jest zapisem jego kontemplacyjnej refleksji o mieście wykonanej za pomocą unikalnej techniki: ruchomej Camery Obscury. Urodzony w południowej Polsce, artysta, związany z Berlinem od sześciu lat, unowocześnił technikę Camera Obscura w swojej praktyce artystycznej, wykorzystując mobilne pojazdy z wbudowanym aparatem fotograficznym, które sam stworzył. Opierając się na podstawowych zasadach fotografii: świetle i materiale światłoczułym, Markowicz fotografuje z wnętrza swojego vana lub barki. W trakcie szeregu wydarzeń towarzyszących wystawie będzie można uczestniczyć z artystą w powstawaniu zdjęć we wnętrzu barki w trakcie spływu Szprewą.

Barka Macieja Markowicza, fot. Kevin McElvaney

“Wynalazek fotografii zbiegł się w czasie z rozwojem miast. Aparat fotograficzny umożliwia rejestrację katalogu tematów tworzącej się nowoczesności: ulice, budynki, pojazdy, oświetlenie. Obserwacja w ruchu, rejestracja procesu zmieniających się miast w kontekście przeszłości zainspirowała urodzonego w Berlinie filozofa, Waltera Benjamina, do stworzenia portretu Paryża, zbioru esejów „Pasaże”. Jego teksty są odpowiednie dla „formy przestrzennej” – nielinearne, pozbawione obowiązującej zasady czasowego następstwa elementów”, pisze w tekście kuratorskim dr Wiktoria Michałkiewicz.

Fot. Maciej Markowicz, Motiongraph #126, Katedra Berlińska

W twórczości Markowicza papierowe negatywy reprezentują abstrakcyjne doświadczenie miejsca i czasu, poetykę post-nowoczesnego miasta. Ze względu na naturę procesu twórczego artysty – naświetlenie wykonane bezpośrednio na arkuszu kolorowego papieru fotograficznego, w wyniku którego powstają wielkoformatowe papierowe negatywy – każda fotografia jest jedyna w swoim rodzaju i stanowi unikatowe dzieło sztuki. To kontemplacyjny zapis refleksji o mieście z ostatnich sześciu lat: „berlińskie Pasaże”. 

Kurator: dr Wiktoria Michałkiewicz

Fot. Maciej Markowicz, Motiongraph #204, Marie-Elisabeth-Lüders-Haus

Fot. Maciej Markowicz, Motiongraph #212, Muzeum Bodego

Fot. Maciej Markowicz, Motiongraph #215, Katedra Berlińska

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy “Berlin w ruchomej Camerze Obscurze: Krajobraz ożywiony” odbędzie się w czwartek, 11 kwietnia 2024 roku, o godz. 19.00 w Instytucie Polskim w Berlinie, przy Burgstraße 27.

Wystawę będzie można oglądać do 22 czerwca.

Godziny otwarcia galerii: 

  • Wtorek-czwartek: 13:00-18:00
  • Piątek: 12:00-17:00

Więcej informacji o wystawie na stronie instytutpolski.pl.

Maciej Markowicz - sylwetka autora

Maciej Markowicz, fot. Guido Shild

Urodzony w Nowym Sączu w 1981 roku. Unowocześnił technikę Camera Obscura wykorzystując mobilne pojazdy. Opierając się na podstawowych zasadach fotografii: świetle i materiale światłoczułym, Markowicz fotografuje z wnętrza swojego vana lub barki. Jego prace znajdują się w publicznych kolekcjach francuskiego Muzeum Fotografii i Niemieckiej Kolekcji Sztuki w Bundestagu, oraz wielu prywatnych kolekcjach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Europie. Mieszka i pracuje w Berlinie. 

maciejmarkowicz.com

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Noc Muzeów w galeriach Związku Polskich Artystów Fotografików
Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na Noc Muzeów. 18 maja przy Placu Zamkowym 8 odbędą się liczne wystawy i spotkania pod hasłem „Między rzeczywistością a wyobraźnią”.
4
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Spotkanie z Wojciechem Prażmowskim w POLECZKI.ART
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z legendą polskiej fotografii - Wojciechem Prażmowskim - profesorem, doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuki filmowej i wykładowcą PWSFTviT w Łodzi, jednym z...
3
Jest i nie jest - wystawa Pawła Żaka w Starej Galerii ZPAF
Jest i nie jest - wystawa Pawła Żaka w Starej Galerii ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na nową wystawę Pawła Żaka, która stać ma się przestrzenią filozoficznych rozważań nad dorastaniem i pojmowaniem otaczającej nas rzeczywistości. Wernisaż...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)