Film "Tina Modotti - fotografka, rewolucjonistka" w Galerii Camelot

Autor: Marcin Grabowiecki

13 Sierpień 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
Już jutro w Galerii Camelot odbędzie się kolejny pokaz w ramach kina letniego, organizowanego przez Fundację Imago Mundi. Bohaterką kolejnej odsłony będzie wybitna artystka - Tina Modotti. Projekcja dokumentu opowiadającego o jej życiu "Tina Modotti - fotografka, rewolucjonistka" rozpocznie się o godzinie 21:30. Zapraszamy!

Fundacja Imago Mundi i Galeria Camelot mają przyjemność zaprosić na pokaz filmu o burzliwym życiu artystki, której biografia starczyłaby na nakręcenie kilku filmów sensacyjnych i napisaniu co najmniej tuzina powieści. W najbliższy piątek zaprezentujemy dokument "Tina Modotti - fotografka, rewolucjonistka" w reżyserii Elisabeth Weyer. Projekcja rozpocznie się o 21:30, przed Galerią Camelot.

Tina Modottiurodzona w 1896 roku, we Włoszech, w wieku lat 16 wyemigrowała do USA, gdzie próbowała swoich sił jako aktorka najpierw w San Fransisco, póxniej po związaniu się z Roubaix de l'Abrie Richey, w Los Angeles, będąc obsadzaną głównie w epizodycznych rolach femme fatale. Już w tym czasie obracała się w środowisku artystycznej bohemy, wśród przyjaciół mając Ricardo Gomeza czy Edwarda Westona. Stała się ulubioną modelką tego ostatniego oraz jego kochanką. Po śmierci Roubaix'a, wyjeżdża razem z Westonem do Meksyku, gdzie w 1924 roku mają pierwszą wspólną wystawę. Dużo podróżuje, fotografuje lokalny folklor, coraz bardziej angażując się w działalność polityczną partii komunistycznej. Przyjaźnie się z Fridą Kahlo i Diego Riverą, walczy przeciwko egzekucji dwóch włoskich anarchistów Sacco i Vanzettiego. W 1929 na jej oczach zostaje zabity jej kochanek, kubański rewolucjonista Julio Antonio Mella. Policja niechętnie przypatruje się poczynaniom fotografki, przesłuchuja ja w sprawie śmierci Melli, a także próby zamachu na prezydenta. Deportowna z Meksyku Modotti wyjeżdża do Europy, za namową Vittorio Vidal odbywa podróż do źródła ideologii dyktatury proletariatu - ZSSR. W obliczu wybuchu wojny domowej w Hiszpanii niestrudzona Tina oraz jej towarzysz Vidal natychmiast tam się udają, aby nieść pomoc rewolucjonistom. Po klęsce pod przybranym nazwiskiem wraca do Meksyku, gdzie umiera w 1942. Efitafium ku jej czci napisał sam Pablo Neruda.

Tina Modotti - fotografka, rewolucjonistka

Reżyseria: Elisabeth Weyer
Produkcja: Niemcy, 1996
Czas projekcji: 55 min.

14.08, godz. 21:30
Wstęp wolny

Galeria Camelot & Galeria Fundacji Imago Mundi
ul. św. Tomasza 17
Kraków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Jacek Woźniak zabiera nas za kulisy sesji zdjęciowych, w których wykorzystał strumienicę optyczną GlareOne Spotlight, umożliwiającą uzyskanie ciekawych efektów świetlnych przy...
4
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Od fotografii krajobrazu i makro, po portret czy martwą naturę - gdy świat przyrody budzi się do życia, przychodzi czas na nowe fotografie, pełne światła i koloru...  
13
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Poznaj specyfikę pracy z teleobiektywem, by lepiej wykorzystać możliwości posiadanej optyki i przenieść swoją fotografię na wyższy poziom.
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)